Ana Sayfa Genel ARAÇ MUAYENE ÜCRETLERİNE ZAM !

ARAÇ MUAYENE ÜCRETLERİNE ZAM !

zubizu

Vatandaşların isyan ettiği muayene ücretlerini CHP Milletvekili Özkan Yalım da dile getirdi.

Özelleştirilen araç muayene istasyonlarında, otobüs, kamyon, çekici ve tankerler için 462 TL, Otomobil, minibus, kamyonet ve özel araçlar ve arazi araçları için 342 TL, Traktörler ve Motosikletler için ise 174 TL. alınıyor. Ayrıca muayene ücreti dışında 68 Lira da egsoz emisyon kontrolü ücreti ödeniyor.

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım

CHP Milletvekili Özkan Yalım bu konuyu TBMM gündemine getirdi. “Egsoz ile birlikte otomobil muayene ücreti 410 lira civarında tutuyor. 20 dakika bile sürmeyen bu işlemde nasıl bir emek harcanıyor,ne masraf yapılıyor? Zorunlu,resmi bir soygun ve vurgun var” dedi

VATANDAŞLAR TEPKİLİ

Sosyal medyada ve otomobil gruplarında konu ile ilgili paylaşımlar ve fikir alışverişinde bulunan vatandaşlar da bu durumdan şikayetçi.

Yapılan işlemin çok kısa sürdüğü ve çok büyük maliyetleri olmadığını dile getiren vatandaşlar,Devletin bu konuya el atmasını istiyor hatta sosyal medya üzerinden imza kampanyaları da düzenlenmeye başladı.

15 YILDA MUAYENE ÜCRETLERİ %456 ARTTI.

Araç muayene istasyonlarının özelleştirildiği tarih olan 2005 yılında otomobiller için muayene ücreti sadece 75 TL olan araç muayene ücretleri 2020 yılına geldiğimizde 342 TL oldu. Özelleştirmenin yapılmış olduğu tarihten günümüze kadar yapılan zam oranı ise %456 oldu.

TÜVTÜRK KİME AİT?

Tüvtürk ; Alman Tüv Süd grubu ve Doğuş Grubu’nun ortak kurmuş oldukları bir şirkettir. Tüv’ün açılımı ; Technischer Überwachungs Verein ‘dir. Türkçedeki karşılığı ise Teknik Denetim Grubu anlamındadır. TüvTürk’teki Tüv kısaltması buradan gelmektedir. Bu iki şirketin kurmuş olduğu ortaklık 2005 yılında kurulmuş ve günümüze kadar devam etmektedir.

Benzer Yazılar

Yorum Yap

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et Daha fazla bilgi için