Ana Sayfa Genel Beyrut’a Füze Mi Atıldı? İşte o Görüntüler.

Beyrut’a Füze Mi Atıldı? İşte o Görüntüler.

zubizu

Lübnan, Beyrut Limanı’nda meydana gelen, tarihinin en korkunç patlamasının yaralarını sarmaya çalışıyor. Ölü sayısının 137’ye yükseldiği, 5 binden fazla kişinin de yaralandığı patlamaya sebep olan 2 bin 750 ton amonyum nitratı ülkeye getiren gemiyle ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Son dakika haberine göre, Rus iş adamının sahibi olduğu ve mürettebatın maaşını bile ödeyemeyen geminin, güzergahında olmamasına rağmen Lübnan’a uğradığı ortaya çıktı. Öte yanan 2018 yılında İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun Birleşmiş Milletler (BM) Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada elinde tuttuğu Beyrut haritası ve işaret ettiği nokta gündem yarattı. İşte Lübnan’ın başkenti Beyrut’u yerle bir eden patlamaya sebep olan gemi ve patlayıcıların perde arkası…

İddia’ya konu olan videoda füzenin geliş anı gözüküyor.

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta liman patlamasının hemen ardından pek çok son dakika haberi hızlı bir biçimde yayıldı. Haberlerin pek çoğuyla birlikte Beyrutlular tarafından çekilen videolar da dolaşıma girdi.

Videolar ardındansa patlamanın nedenlerine dair söylentiler hem Twitter’da hem de WhatsApp gruplarında konuşulmaya başlandı. Peki, bu söylentiler doğru muydu? Hangi yanlış bilgiler dolaşıma girdi?

Havai fişeklerden nükleer bombaya 

Dolaşıma sokulan videolarla beraber söylenen ilk şey, patlamanın bir havai fişek fabrikasında gerçekleştiğiydi. Bu doğrultuda pek çok tweet atıldı.

Hava fişek fabrikasında olabilecek bir patlama iddiası mantıklı gibi görünse de daha sonra viral olan bazı paylaşımlar, patlama esnasında ortaya çıkan bulut nedeniyle patlamanın nükleer bombadan kaynaklandığını öne sürdü.

Patlamanın “atom bombası” olduğunu ileri süren ve sonra silinen bir tweet, 100 binden fazla takipçiyle doğrulanmış bir Twitter hesabı tarafından paylaşıldı ve binlerce paylaşım ve beğeni topladı.

Silah uzmanları hızlı bir şekilde, patlamaya nükleer bir silahın neden olması durumunda, kör edici bir beyaz parıltının ve insanları ciddi şekilde yakacak bir ısı dalgasının da beraberinde yaşanacağından bahsetti.

Ayrıca, mantar bulutlarının nükleer bombalara özgü olmadığı da vurgulandı. Uzmanlara göre, bu tür bulutlar suyu yoğunlaştıran ve bulutu oluşturan nemli havanın sıkışmasının bir sonucu.

‘Bomba veya füze saldırısı’ 

Nükleer bombalarla ilgili asılsız iddialardan bazıları da hedefe ABD, İsrail veya Hizbullah’ı koydu. Bunlar da birtakım taraflı haber siteleri ve kamuya mal olmuş kişiler tarafından paylaşıldı.

Stratejik Diyalog Enstitüsü’nün araştırmasına göre, aşırı sağ gruplar tarafından desteklenen komplo teorileri Facebook, 4chan, Reddit ve Telegram gibi mesajlaşma uygulamalarında da paylaşıldı.

Paylaşılan mesajlarda esas olarak patlamanın ya bir İsrail saldırısı ya da Hizbullah’ın Beyrut’taki bir silah deposuna füze saldırısı olduğuna dair yanlış iddialar yer aldı.

Stratejik Diyalog Enstitüsü’nden Chloe Colliver BBC News’e şunları söyledi: “Aşırı sağcı web siteleri de dahil olmak üzere, patlamanın arkasında İsrail’in ya da diğer ulus devletlerin olduğuna dair birtakım dezenformasyon kaynaklarını gördük” dedi.

Lübnan ve İsrail’deki yetkililer, İsrail’in olayla ilgisi olduğu yönündeki iddiaları reddetti. ABD Başkanı Donald Trump’ı destekleyen bir kesim tarafından savunulan bir komplo teorisi olan QAnon destekçileri de dahil olmak üzere aşırı sağ komplo teorisyenleri de Facebook’ta patlama hakkında yanlış iddialar paylaşmaya başladı.

Benzer Yazılar

Yorum Yap

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et Daha fazla bilgi için