Ana Sayfa Genel Bilim Kurulu toplantısı ne zaman? Fahrettin Koca saat kaçta açıklama yapacak?

Bilim Kurulu toplantısı ne zaman? Fahrettin Koca saat kaçta açıklama yapacak?

zubizu

Koronavirüs salgını ile ilgili gündem sıcaklığını koruyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önderliğinde gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısına dair detaylar merak edilmeye başladı. İllerin iki haftalık renk kodlarının belirleneceği söylenen toplantı bugün yapılacak mı, saat kaçta?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgını kapsamında düzenli olarak Bilim Kurulu ile toplantılar gerçekleştiriyor. Bu hafta yapılacak olan toplantıda illerin renk kodları yeniden değişebilir. En son yapılan toplantıda Sağlık Bakanı Koca yazılı açıklamada bulunmuştu. Koca açıklamasında, risk haritasının 15 günde bir yayınlanacağını bildirerek, Sınovac aşısının 3. faz çalışmalarının sonuçlandığını bildirmişti.

BİLİM KURULU TOPLANTISI NE ZAMAN?

1 Mart itibarıyla geçilen yeni döneme ilişkin yapılacak değerlendirmeler için gözler bu hafta Sağlık Bakanı Koca’dan gelecek açıklamalara çevrildi. Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında bugün saat 17.00’de video konferans yöntemiyle toplanacak. Toplantının ardından yazılı açıklama yapılacağı bildirildi.

İLLERİN KRİTİK RENK KODLARI BUGÜN DEĞİŞİR Mİ?

Sağlık Bakanlığı haftalık vaka sayısı 100 binde 10’un altındaki illerin “düşük”, 11-35 arasının “orta”, 36-100 arasının “yüksek”, 100’ün üstündeki illerin ise “çok yüksek” riskli’ sayılacağını açıklamıştı. Buna göre, mavi düşük riskli, sarı orta riskli, turuncu yüksek riskli, kırmızı çok yüksek riskli illeri temsil ediyor.

20-26 Şubat haftasıyla kıyaslandığında bazı iller 100 binde 100’ün üzerine çıktı. Geçen hafta 100 binde 89.90 olan vaka oranını 111.57’ye çıkaran İstanbul da bu illerden biri. Şimdi bu şehirlerin kırmızıya dönüp dönmeyeceği ve daha ciddi kısıtlamalara maruz kalıp kalmayacakları tartışılıyor.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, hemen bir renk değişimi olmayacağını belirterek, “Haftalık vaka sayıları dışında, birden fazla gösterge ile süreç takip ediliyor. Vaka sayılarında da ortalamalar dikkate alınıyor. Renk değişimi buna göre olacak” dedi. Yetkililer de vaka sayılarının yanı sıra, hastane yatış oranları, yatak sayısı gibi birçok etkenin illerin renginin belirlenmesinde kullanıldığını belirtiyor.

Benzer Yazılar

Yorum Yap

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et Daha fazla bilgi için