Ana Sayfa Genel Bu Uyarı Ne Anlama Geliyor?

Bu Uyarı Ne Anlama Geliyor?

zubizu

Yeni nesil birçok araçta araçta bulunan bu uyarıyı hemen hemen herkes en az bir defa görmüştür. Peki bu uyarı ne anlama geliyor ?

TPMS’nin amacı (Lastik Basıncı İzleme Sistemi), sürüş koşulları güvenli olmadığı için lastik basıncı çok düşük veya yüksek olduğunda sürücüyü uyarmaktır. Farklı otomobil sistemleri lastik basıncını farklı şekilde izleyebilir, ancak hepsinin amacı aynıdır. Bu sistem olmadan, sürücü lastik basınçlarının düşük olduğunu çok geç farkedebilir. Bu da lastiklerin erken aşınmasına ve tekerlek arızalarına yol açabilir.

Lastik Basıncı Uyarı Lambası Neden Yanar?

Motoru ilk çalıştırdığınızda, sistemi kontrol etmek amacı ile TPMS ışığı birkaç saniye boyunca yanmalıdır. Eğer ışık sönmezse lastiklerinizden birinin basıncı düşük demektir.

Böyle bir durumda, aracı bir akaryakıt istasyonuna götürerek, lastik hava basınçlarını kontrol etmeli ve gerektiği gibi şişirmelisiniz. Bazı sistemler oldukça duyarlıdır ve birkaç PSI fark nedeni ile ışık yanmaya devam edebilir. Bu nedenle lastikleri, otomobil üreticisinin önerdiği lastik basınç değerlerine göre şişirmelisiniz. Bunun için kullanıcı el kitabına veya ön kapılardaki lastik etiketlerine bakabilirsiniz. Lastikler doğru basınçta şişirildikten sonra, ışık bir süre daha yanabilir. Araç bilgisayarı tüm lastikleri kontrol ettiğinde uyarı lambası sönecektir. Işık sönmezse, sistemde düzeltilmesi gereken bir sorun vardır. Bazı lastik basınç sensörleri pil ile çalışır. Pilin yaklaşık 10 yıl kadar kullanım ömrü vardır. Pil zayıfladığında araç bilgisayarı ile doğru iletişim kuramaz ve ışığın yanmasına sebep olur.

Bazen, değişen sıcaklıklar TPMS ışığının yanmasına neden olabilir. Geceleri ortam sıcaklığı azaldığında, lastik basınçları düşerek ışığın yanmasını tetikleyebilir. Gündüzleri veya araç sürüş halinde iken ısı artacağından lastik basınçları yükselir ve ışık sönebilir. Örneğin, 60 derece sıcaklıkta şişirilmiş bir lastik, 30 derece sıcaklığa düştüğünde yaklaşık 3 PSI basınç kaybedebilir. Bu durumda lastik basınçları kontrol edilmeli ve teknik şartnameye uygun olarak doldurulmalıdır.

Aracı her çalıştırdığınızda ışık 60-90 saniye boyunca yanıp sönüyor ve ardından sürekli yanıyorsa, bu durum TPMS’nin düzgün çalışmadığını gösterir. Aracı servise veya tamirciye götürerek TPMS’yi kontrol ettirmelisiniz.

Sürüş halinde ışık yanarsa, aracı bir kenara çekip lastikleri kontrol etmeniz gerekir. Lastikler halen şişik görünüyorsa sürüşe devam edebilirsiniz. Ancak, en yakın istasyonda basınç kontrolü yapmanız ve lastikleri uygun şekilde şişirmeniz gerekir. Fazla şişirilmiş veya inik bir lastik düzensiz lastik aşınmalarına neden olur ve zamanından önce yıpranır. Düzgün şişirilmiş bir lastik, sürtünme ve dönüş direncini azaltır, su dağılımını arttırır. Bu sayede hem yakıt ekonomisi sağlar hem de lastiklerin ömrünü uzatırsınız. Uyarı lambasını göz ardı etmeyin, aksi taktirde lastiklerin havası tamamen inebilir.

Benzer Yazılar

Yorum Yap

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et Daha fazla bilgi için