Ana Sayfa Genel Eşine özel kadro açan rektör görevden uzaklaştırıldı

Eşine özel kadro açan rektör görevden uzaklaştırıldı

zubizu

Pamukkale Üniversitesi’nde kişiye özel açılan kadroya sadece rektörün eşinin başvurmasının ardından açılan soruşturma tamamlandı. Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ görevden alındı.

DUVAR – Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ’ın görevinden uzaklaştırıldığını açıkladı. Bağ hakkında “özel şartların kişiye özel olarak belirlenerek rektörün eşini tarif eder şekilde olması nedeniyle” soruşturma açılmıştı.

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ’ın eşini üniversitede enstitüye sekreter olarak ataması gündeme bomba gibi düşmüştü.Bağ şimdi de Personel Daire Başkanlığı kadrosunda eşine özel ilan açtı. İlana tek başvuru eşi Derya Bağ tarafından yapıldı.

Eşini daha önce ilk olarak İslami Bilimler Enstitüsü’ne sekreter olarak atamasıyla, ardından da Dil Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne bilgisayar işletmeni olarak görevlendirmesiyle gündeme gelen Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Hüseyin Bağ, ısrarını sürdürüyor. Hüseyin Bağ şimdi de Personel Daire Başkanlığı kadrosunda eşi için ‘adrese teslim’ ilan açtı. Birgün’den Meral Danyıldız’ın haberine göre, 7 Temmuz’da yayımlanan Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü Personel Daire Başkanlığı kadrosu için açılan ilanın kriterlerini karşılayan ve başvuran tek kişi eşi Derya Bağ oldu. 

İŞTE “ADRESE TESLİM” İLANIN ŞARTLARI

* Arap Dili ve Edebiyatı, Arapça Öğretmenliği ya da Fars Dili ve Edebiyatı bölümleri lisans mezunu olmak. 

* Dil alanında tezli yüksek lisans yapmış olmak.

* Lisans mezuniyeti sonrasında en az 10 yıl eğitim ve öğretim alanında deneyim sahibi olmak. 

* Yabancılara Türkçe öğretimi sertifikasına sahip olmak. 

* Belgelendirmek kaydıyla branş dili yanı sıra en az orta düzeyde ikinci bir yabancı dil bilmek ya da ikinci yabancı dil alanında hazırlık sınıfını başarıyla tamamlamış olmak.

* Arapça öğretmenliği haricindeki bölümlerden mezun olanlar için pedagojik formasyon sertifikasına sahip olmak.

DERYA BAĞ’IN ÖLÇÜTLERİ İSE İLANA TAM UYUYOR

Derya Bağ’ın Pamukkale Üniversitesi’nde bulunan biyografisinde ise söz konusu kriterlerin her birini karşıladığı görülüyor. Bağ’ın aldığı eğitim ve sertifikaları şöyle: 

* Gazi Üniversitesi Arapça hazırlık

* Gazi üniversitesi Arapça öğretmenliği

* Pamukkale Üniversitesi, Dil Bilimi ve Kültür Araştırmaları Yüksek lisans 

* Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi sertifikası

* İlköğretim sınıf öğretmenliği sertifikası

* Ayrıca 10 yıl çeşitli okullarda görev yaptı.

NE YAŞANMIŞTI?

PAÜ Rektörü Hüseyin Bağ, birçok skandala daha imza atmıştı. Bağ, önce eşini İslami Bilimler Enstitüsü’ne sekreter olarak atamıştı. Gelen tepkiler sonucu eşi Derya Bağ’ın istifasıyla sonlanan sürecin ardından bir buçuk yıl geçince, Rektör, eşini bu kez de Dil Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne bilgisayar işletmeni olarak atamıştı. Makam şoförlüğünü yapan kişiyi ise önce yüksekokula sekreter olarak atayıp, bir mesai günü sonrası da şube müdürü yapmıştı. Ayrıca Rektör, üniversite bünyesinde yarı zamanlı çalışan 150 öğrenciyi ‘bütçe yetersizliği’ gerekçesiyle kovmuştu.

Benzer Yazılar

Yorum Yap

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et Daha fazla bilgi için