Ana Sayfa Genel Oruç Reis Antalya Limanı’na Döndü, Yunanistan ‘Memnuniyetle Karşılıyoruz’ Dedi

Oruç Reis Antalya Limanı’na Döndü, Yunanistan ‘Memnuniyetle Karşılıyoruz’ Dedi

zubizu

Doğu Akdeniz’deki gerilimle ilgili bugün peş peşe yeni gelişmeler yaşandı. Türkiye’nin sismik araştırma gemisi Oruç Reis, Antalya Limanı’na döndü. Yunanistan’dan gelişmeyi ‘memnuniyetle karşılıyoruz’ açıklaması geldi.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu, anlaşmazlığın odağındaki Meis Adası’na resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise komutanlarla birlikte Meis Adası’nın hemen karşısındaki Kaş’a giderek diyalog ve barış mesajları verdi. Akar, Oruç Reis ile ilgili ise “Plan çerçevesinde ileri geri hareketler olacaktır. Oradaki haklarımızdan vazgeçilmesi söz konusu değil.” dedi.

Doğu Akdeniz’deki doğal gaz rezervlerini araştırmakla görevli Türkiye’nin sismik araştırma gemisi Oruç Reis’in Antalya Limanı’na demir attığı bildirildi.

Gelişmeyi memnuniyetle karşılayan Yunanistan Hükümet Sözcüsü Stelios Petsas, Oruç Reis araştırma gemisinin Türkiye’ye dönmüş olmasının “olumlu bir adım” olduğunu söyledi. 

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis ise Türkiye’yi, Doğu Akdeniz’deki ekonomik bölgelerin kesin sınırlarının belirlenebilmesi için bir diyalog kurulması konusunda yeni adımlar atmaya çağırdı. 

Türkiye, Oruç Reis gemisinin faaliyet süresini ay başında 12 Eylül’e kadar uzatmıştı.

Türkiye – Yunanistan anlaşmazlığı

Türkiye’nin Oruç Reis ile ağustos ayının ikinci haftasından bu yana Doğu Akdeniz’de Yunanistan’ın hak ettiği bölgelerde araştırma yapması Türkiye ile Yunanistan ve Kıbrıs arasında büyük gerginliğe neden olmuş, Türkiye’yi sert şekilde eleştiren Avrupa Birliği (AB) de Türkiye’ye yönelik yaptırım uygulama tehdidinde bulunmuştu.

Yunanistan Türkiye’nin bölgedeki araştırma faaliyetlerinin “yasa dışı” olduğunu iddia ediyordu.

İddiaları geri çeviren Türk hükümeti ise araştırma yapılan bölgelerin Türkiye’nin kıta sahanlığına dahil olduğunu savunuyordu.

Yunanistan’dan orduya yatırım: ‘Fransa’dan 18 savaş uçağı alacağız’

Öte yandan Yunanistan, Türkiye ile gerginliklerin yaşandığı bu dönemde ordularını güçlendirme kararı aldığını duyurdu. 

Yunanistan Başbakanı Mitsotakis, Selanik’teki “Helexpo Forum” kapsamında yaptığı konuşmada, Fransa’dan 18 Rafale tipi savaş uçağı alacaklarını ve ordularını 15 bin yeni askerle güçlendireceklerini söyledi. 

Başbakan ayrıca dört yeni fırkateyn ile dört Romeo helikopterinin de deniz kuvvetlerine dahil edileceğini söyledi.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu, Meis Adası’na bir ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyaret adanın Yunanistan’a geçmesinin 77’nci yıl dönümü törenleri kapsamında gerçekleşti.

Yunan Cumhurbaşkanı’nın ziyareti sürerken Hulusi Akar da Meis’in karşısındaki Kaş’a gitti

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, iki ülke arasındaki anlaşmazlığın merkezinde yer alan Meis Adası’nın hemen karşısındaki Kaş’a gelerek burada açıklamalarda bulundu.

Bakan Akar,  diyalog ve siyasi çözümden yana olduklarını söyleyerek, “Karşı taraftan da aynı şeyi bekliyoruz. Dolayısıyla bu konudaki taleplerimize karşılık verildiği takdirde, bu isteklere karşılık verildiği takdirde barıştan yanayız” mesajını verdi.

Benzer Yazılar

Yorum Yap

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et Daha fazla bilgi için