Ana Sayfa Genel Otomobil Fiyatlarında İndirimin Yolu! ÖTV Matrahlarında Değişim Mi Yapılacak?

Otomobil Fiyatlarında İndirimin Yolu! ÖTV Matrahlarında Değişim Mi Yapılacak?

zubizu

Türkiye’de koronavirüs sürecinde başlayan ve normalleşme döneminde de devam eden ikinci el otomobillerdeki fiyat artışı otomotiv sektörünün en büyük sorunu olmaya devam ediyor. Vatandaşlar fiyatların ne zaman normale döneceğini merak etmeye başlarlarken sıfır otomobillerdeki ÖTV matrahı uygulaması neticesinde fiyatların fahiş noktalara ulaşmasına çözüm üretilmesini bekliyorlar. Otomobil satışlarında uygulanan ÖTV matrahları değişecek mi?

Türkiye’de koronavirüs süreci ve normalleşme döneminde en çok şikayet edilen konu otomobillerin fiyatlarında meydana gelen anormal düzeylerdeki artışlar oldu. Koronavirüs sürecinde otomobil fabrikalarının üretim yapamaması önce piyasada sıfır araç sıkıntısını doğurdu ve ardından bu durum ikinci el otomobil piyasasında sürekli haline kavuşan bir zam silsilesine neden oldu.

Yeni bir otomobil satın almak isteyen vatandaşlar ederinden çok daha fazla bir ödeme yapmak durumunda kaldılar. İkinci el otomobil piyasasında bazı çok tutulan model araçlar sıfır fiyatlarının önüne dahi geçti. Vatandaşlar normalleşme döneminde otomobil fabrikalarının üretime başlaması ile ümitlendiler ama o dönemde de başka sorunlar yaşanması ikinci el piyasasının ekmeğine adeta yağ sürdü.

PİYASA İKİNCİ EL OTOMOBİLLERE KALDI!

Üretime başlayan otomobil fabrikaları üretim yapılmayan döneme ait olan siparişlere öncelik vermek zorun kalıp piyasaya araç sürmeyince meydan yine ikinci el otomobillere kaldı. Henüz otomobil firmaları tam anlamıyla piyasaya sıfır kilometrearaç sürümü yapamadılar. Eylül ayında piyasa için üretime başlanıp bu araçlar piyasaya sürülecek. Ancak bu seferde döviz kurundakia rtışlar otomobil fiyatlarında anormal bir yükselişin önünü açtı. Bu durum da ikinci el otomobillerin fiyatlarını yükseltmeye yetti.

ÖTV DÜZENLEMESİ BEKLENTİSİ OLUŞTU

Otomobil satın almak isteyen vatandaşların en büyük beklentisi ise devletten oldu. Vatandaşlar piyasanın ağır ÖTV bedellerinden kurtulması mümkün olursa ikinci el otomobil piyasasında da ciddi oranda bir fiyat gerilemesi gerçekleşeceğini dile getirmeye başladılar. Sektör temsilcileri iseikinci el otomobillerde ÖTV düzenlemesinin fayda getireceği konusunda hemfikirler.

ÖTV MATRAHLARININ DEĞİŞMESİ İSTENİYOR!

Otomotiv sektöründe devletten istenilen ÖTV düzenlemesi ÖTV’lerin indirilmesi veya kaldırılması şeklinde değil. Sektör temsilcileri ÖTV matrahlarında değişim yapılması ile hem devletin büyük bir gelir kaybı yaşamayacağını hem de fiyatların bir miktar gerileyeceğini ve piyasanın ikinci el otomotiv pazarındaki fırsatçıların elinde kalmasından kurtarılacağını ifade ediyorlar.

Otomotiv satışlarında alınan ÖTV matrahları son olarak 2018 yılında değişmişti. Yüzde 45, yüzde 50 ve yüzde 60 olarak uygulanan matrahlar aradan geçen süre içerisinde otomobil fiyatlarının artması ile yüksek limitten vergilendirilmeye başlandı. Düşük ÖTV alınan araç sayısı oldukça azalırken neredeyse tüm araçlar için yüksek matrah kaleminden ÖTV ödemesi yapmaya başlandı. Bu durum da otomobil fiyatlarına uygulanan en küçük zammın katlanmasına neden oluyor.

Türkiye’de otomobillerden alınan ÖTV gereği 70.000 TL’ye kadar olan araçlardan yüzde 45 ÖTV alınıtor. Buna göre 69.999 TL’lik bir araçtan 31.500 TL’lik ÖTV alınıyor. KDV’nin de eklenmesiyle bu aracın fiyatı 119.768 TL’ye kadar çıkıyor.120.000 TL’nin üzerindeki araçlardan ise yüzde 60 ÖTV alınıyor. Bu hesaplamayla 120.000 TL’lik bir araç için 72.000 TL ÖTV ödeniyor. Bu matrahlar yukarıya çekilirse ÖTV oranları da kademeli olarak düşmüş olacak.

ÖTV HAKKINDA RESMİ AÇIKLAMA HENÜZ YAPILMADI

Türkiye’de otomobil fiyatlarının kontrol altına alınabilmesi için devletin 46.000 TL olan en düşük ÖTV matrahını artık yükseltmesi gerektiğine inanılıyor. Ancak yetkili isimlerden şu ana kadar bu konuda herhangi bir açıklama yapılmadı. Sektörün rahatlaması için bu değişikliğin zaruriyet olduğu ifade edilirken ikinci el otomobil piyasasının da bu şekilde dizginlenebileceği düşünülüyor.

Kaynak : Emlak365.com

Benzer Yazılar

Yorum Yap

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et Daha fazla bilgi için