Ana Sayfa Genel Suriyelilerden Araç Muayene Ücreti Alınmıyor mu? İşte işin gerçeği.

Suriyelilerden Araç Muayene Ücreti Alınmıyor mu? İşte işin gerçeği.

zubizu

Bilindiği üzere uzun zamandır TüvTürk muayene ücretlerine vatandaşların isyanı her geçen gün daha çok büyüyor.

Vatandaşların isyan ettiği muayene ücretlerini CHP Milletvekili Özkan Yalım da dile getirdi.

Özelleştirilen araç muayene istasyonlarında, otobüs, kamyon, çekici ve tankerler için 462 TL, Otomobil, minibus, kamyonet ve özel araçlar ve arazi araçları için 342 TL, Traktörler ve Motosikletler için ise 174 TL. alınıyor. Ayrıca muayene ücreti dışında 68 Lira da egsoz emisyon kontrolü ücreti ödeniyor.

Vatandaşlar Tepkili

Sosyal medyada ve otomobil gruplarında konu ile ilgili paylaşımlar ve fikir alışverişinde bulunan vatandaşlar da bu durumdan şikayetçi.

Yapılan işlemin çok kısa sürdüğü ve çok büyük maliyetleri olmadığını dile getiren vatandaşlar,Devletin bu konuya el atmasını istiyor hatta sosyal medya üzerinden imza kampanyaları da düzenlenmeye başladı.

Araç muayene istasyonlarının özelleştirildiği tarih olan 2005 yılında otomobiller için muayene ücreti sadece 75 TL olan araç muayene ücretleri 2020 yılına geldiğimizde 342 TL oldu. Özelleştirmenin yapılmış olduğu tarihten günümüze kadar yapılan zam oranı ise %456 oldu.

Suriyeliler Araç Muayene ücreti ödemiyor mu?

Vatandaşların yüksek muayene ücretlerine isyanı sürerken ortaya atılan bir iddia ise vatandaşların daha çok isyan etmesine sebep oldu. Ortaya atılan iddia’ya göre Suriyeli bir mültecinin aracını TüvTürk istasyonunda muayene işlemini gerçekleştirdiği ve bunun için herhangi bir bedel ödemediği iddiasıydı.

TüvTürk’ten konu ile ilgili herhangi bir açıklama gelmezken Sosyal Medya’da dolaşan bir muayene evrağı çok dikkat çekti. Sosyal Medya’da dolaşan muayene evrağına göre bir suriyeli aracını muayene ettirmiş ve evrak üzerinde “Muayene Ücreti” kısmında 0.00 TL. yazıyordu.

Bunu gören vatandaşlar sosyal medya üzerinden bu evrağı paylaşmaya başladı. İşte işin aslı o zamandan sonra ortaya çıktı. Evrak üzerinde dikkat edilmeyen husus Suriyeli vatandaşın aracını tekrar muayenesine sokmuş olmasıydı. Bilindiği üzere araç muayeneye girdiğinde ağır kusur bulunursa araç bir defaya mahsus yeniden muayeneye girebiliyor ve bu işlem bedelsiz yapılıyor.

Sonuç olarak evrak üzerinde de görüleceği gibi Suriyelilerin muayene işlemini ücretsiz gerçekleştirmesi gibi bir durum söz konusu olmamakla birlikte,muayene tekrarı olması sebebiyle işlemin ücretsiz yapılmasından ibarettir.

Benzer Yazılar

Yorum Yap

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et Daha fazla bilgi için