Ana Sayfa Genel İkinci El Araç Piyasası Karıştı! 2.El Araba İthalatı Fiyatları ÖTV İndirimi Olmadan Düşürür Mü, Türkiyeyi Araba Çöplüğüne Mi Çevirir? 2. El Araba Fiyatı Düşer Mi, Ne Zaman Düşecek?

İkinci El Araç Piyasası Karıştı! 2.El Araba İthalatı Fiyatları ÖTV İndirimi Olmadan Düşürür Mü, Türkiyeyi Araba Çöplüğüne Mi Çevirir? 2. El Araba Fiyatı Düşer Mi, Ne Zaman Düşecek?

zubizu
Son dakika… İkinci el araba fiyatları düşecek mi? Koronavirüs salgını sonrası sıfır araç bulunurluğunun olmaması nedeniyle ikinci el araç fiyatları sert yükselmişti. Sıfır araç fiyatlarını geçen ikinci el piyasasının ne zaman düşeceği merak ediliyor. Uzmanlar ikinci el araç fiyatlarını etkileyecek yeni düzenleme hakkında açıklamalarda bulundu. Peki, ikinci el araba fiyatları düşecek mi? Fiyatlar ne zaman düşecek mi? 2021’de sıfır araç gelecek mi? İşte son gelişmeler…

Son dakika… İkinci el araba fiyatları düşecek mi? Pandemi süreci ile birlikte ikinci el araç piyasası da etkilenmişti. Sıfır araçların piyasada az bulunması, ikinci el araç fiyatlarının yükselmesine neden olmuştu. Araç alımı yapmak isteyen vatandaşlar, fiyatların düşüp düşmeyeceğini araştırıyor. Konu ile ilgili uzmanlardan kritik açıklama geldi. Peki, ikinci el araba fiyatları düşecek mi? İşte haberin detayları…

İKİNCİ EL ARABA FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

İkinci el araba fiyatları ile ilgili alınacak tedbirler kapsamında ithalat tedbiri gündeme geldi. İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, bu düzenlemenin fiyatları olumlu etkileyeceğini açıkladı.

İTHALAT TEDBİRİ NEDİR?
İkinci el araç piyasasında ortaya çıkan ve sürekli artış eğilimi gösteren fiyatlara yönelik alınacak tedbirler hükümetin de ajandasına girdi. Geçtiğimiz günlerde öne sürülen bir iddiaya göre; ikinci el araç piyasasına yönelik aralarında ithalatın da yapılmasının yer aldığı bir takım tedbirler gündemde…

Konuyla ilgili yenisafak.com’a konuşan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, ”Bizim için de sürpriz bir gündem maddesi oldu. Tabi bu yönde İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği olarak bir düşüncemiz vardı ancak olgunlaşmamıştı. O yüzden de kamuoyu ile paylaşmamıştık. Burada önemli olan nokta şu: Bu uygulama ile ne amaçlanıyor. İkinci el araçlarının fiyatlarının stabil hale getirilmesi mi?, yoksa tüketicinin lüks araca erişim noktasında yaşadığı zorluğun ortadan kaldırılması mı?. Bunu öğrenmek lazım.” diye konuştu

“ARAÇ ÇÖPLÜĞÜNE DÖNÜŞMEYELİM”
Atılacak ithalat adımının da doğru bir şekilde hayata geçirilmesinin çok önemli olduğunun altını çizen Ertemel, ”O yüzden bu sürecin detaylarının iç dinamikleri de oynatmadan iyice olgunlaştırılması lazım. gerekiyor. Yani neyin ithal edilmesi gerektiği iyi tespit edilmeli. Burada kalkıp Avrupa’nın kullanmadığı araçları getirip Türkiye’yi de bir araba çöplüğüne dönüştürmemek lazım. Bu bizim isteyeceğimiz en son şey olur.”

MODEL, YIL VE MOTOR HACMİ GİBİ ŞARTLAR OLMALI
Bu sürecin detaylarının ortaya çıkarılmasının ardından ikinci el piyasasında yer alan paydaşlar ile değerlendirilmesi gerektiğine de vurgu yapan Ertemel, bu tarz bir ithalat izninin 20- 25 yıl öncesinde de gerçekleştiğini dile getirerek, ”Evet böyle bir uygulama olabilir fakat şartlarını iyi oluşturmak lazım. İthalat kararı alınması halinde buna belli şartların yanında bir süre de konulması gerekiyor. Öte taraftan belli model, yıl ve motor hacmi gibi kriterler getirilmeli. Tüm bunlar içeride yerli olarak üretimi yapılan araçlar da göz önünde bulundurularak onların fiyatlarını olumsuz yönde etkilemeyecek şekilde planlanmalı.” dedi.

EN UYGUN ÜLKE ALMANYA
Bu sürecin detaylarının ortaya çıkarılmasının ardından ikinci el piyasasında yer alan paydaşlar ile değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Ertemel, bu şekilde bir durumun 20- 25 yıl öncesinde de olduğunu belirterek Türkiye’ye yapılacak ikinci el araç ithalatında en uygun ülkelerin Avrupa ülkeleri olduğunu ve başı Almanya’nın çektiğini dile getirdi.

FİYATLARI OLUMLU ETKİLEYECEK
İthalat kararının alınması halinde bu uygulamanın ikinci el araç fiyatlarına etkisine ilişkin de konuşan Ertemel, bu yönde atılacak adımın ikinci el araç fiyatlarına olumlu yansıması olacağını kaydederken fiyatların yükselmesinde en büyük etkenin sıfır araç fiyatlarının olduğunun altını çizerek, fiyatlarda bir dengelenme olacağını ve insanların yeniden doğru düzgün lüks arabaları binmeye başlayabileceğini vurguladı.

İKİNCİ ELDE İHRACAT KAPISI DA ARALANSIN
Yeni Şafak’ın haberine göre; Türkiye’ye yapılacak olası bir ikinci el araç ithalatının yanı sıra Türkiye’den de ikinci el araç ihracatının yapılmasının önünün de açılması gerektiğine dikkat çeken Ertemel, ”Bu şekilde hem ithalat-ihracat dengesi sağlanmış olunur, hem de Türkiye’deki bazı model ve yıllara ait eski araçları Ortadoğu pazarına gönderme imkanı ortaya çıkar.” dedi.

Benzer Yazılar

Yorum Yap

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et Daha fazla bilgi için