Ana Sayfa Güncel Haberler Çin hükümetinden kripto para madencilerine darbe

Çin hükümetinden kripto para madencilerine darbe

zubizu

Mayıs ayında kripto para madencilği konusunda katı kurallar koyan Çin, madencileri farklı ülkelere göç etmeye zorluyor.

Kripto para madenciliğinin yaklaşık yüzde 70’i Çin’de gerçekleşiyor. Hem çevre kirliliği hem de elektrik kesintileri nedeniyle Çin hükümeti, kripto para madencilerini göç etmeye zorlayacak.

Çin hükümeti kripto para madencilerini göçe zorluyor

Mayıs ayında Çin hükümeti tarafından kripto para madenciliği ve kripto para ticaretine kısıtlamalar getirildi. Birçok kripto para madencisi sistemlerini başta ABD ve Kanada olmak üzere farklı ülkelere taşımaya başladı.

Sincan, İç Moğolistan, Sichuan ve Yunnan eyaletlerinde yoğunlaşan kripto para madenciliği, Çin’in aktif olarak kullandığı kömür santralleri nedeniyle çevre kirliliğini büyük oranda artırıyor.

Elektrik kesintilerinin kripto para madenciliği nedeniyle olduğunu belirten valiler, madencilere 2 ay süre tanıdı. Castle Island Ventures kurucu ortağı Nic Carter, “Madencilikteki Hash oranının düşüşüne bakılırsa ülke genelinde göç başlamış gibi görünüyor. Muhtemelen Bitcoin madencilerinin yüzde 50 ile yüzde 60’ı ülkeyi terk edecek.” ifadelerini kullandı.

Hong Kong merkezli madencilik havuzu Poolin’in başkan yardımcısı De La Torre,”Çin’in kripto para madencilerine uyguladığı baskı her geçen gün artıyor. Bu durumla karşı karşıya kalmamak için biz de ABD ve Kanada’ya göç edeceğiz.” dedi.

Bazı analistler Çinli kripto para madencilerinin yeni hedefinin Kazakistan olacağını tahmin ediyor. Doğal kaynaklar nedeniyle ucuz enerji sunabilen Kazakistan, inşaat politikası konusunda da oldukça esnek kurallara sahip.

Benzer Yazılar

Yorum Yap

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et Daha fazla bilgi için